29. února 2012

Fotky nahých dětí na internetu? Je to OK?

28. února se na serveru OnaDnes.cz objevil článek s názvem "Pedofilové mají žně. Sociální sítě jsou plné nahých a důvěřivých dětí." Pod článkem se strhla velmi bouřlivá diskuze maminek i tatínků. Co by mohly nevhodné fotky nahých dětí na internetu způsobit?
Foto: Tereza a Monika

Nikdo z rodičů by na internet - Facebook nebo kamkoliv jinam, nezveřejnil svou nahou fotografii, tak proč to rodiče dělají vlastním dětem, které se tomu ani nemohou bránit? Rodiče pochopitelně zbrojí proti jakémukoliv nebezpečí, které jejich dětem hrozí, samy ale často děti na internetu nebezpečí vystavují.

Internetová stopa je bohužel nesmazatelný zápis našich aktivit na internetu, který si může vyhledat např. i budoucí zaměstnavatel. Většina firem se v dnešní době vyhledává internetovou stopu svých budoucích zaměstnanců, dokonce už i některé školy v zahraničí se zajímají o internetovou minulost svých studentů. Možná proto bychom si také měli dávat pozor na informace, které se i nás na internetu objeví obzvlášť, když jejich zveřejnění můžeme sami ovlivnit.

Populární rodičovské servery jako Mimibazar, kde se objevují stovky možná tisíce fotografií nahých dětí slouží jako databáze potenciálním útočníkům a pedofilům. Propojením fotek dětí s kontaktními údaji rodičů včetně adresy může mít katastrofální následky. Je všeobecně známé, že si pedofilové v dnešní době raději vyhledávají děti na internetu, a poté se vydávají "do terénu" podle již zjištěných informací.

Vystavením fotky na veřejném serveru ztrácíme nad obrázky kontrolu. Nemůžeme vědět, kdo si během pár minut fotku uloží a následně ji pak bude šířit jinými kanály, o kterých ani nemusíme vědět.

V diskuzi pod výše uvedeným článkem jsem se několikrát setkala s názorem, že je lepší, když pedofilové ukojí své touhy nad fotkami dětí, než aby je kontaktovali v reálném životě. Je smutné, že tyto názory vycházejí z úst samotných rodičů, kteří svými prohlášeními dávají jasný signál, jak se staví k tématu dětské pornografie.

Jak by se k takovému názoru vyjádřily děti "citovaných" rodičů za pár let? Co kdyby jejich názor přejali a vesele dál zveřejňovali své nahé fotografie se slovy: "Radši ať se na mě podívají na netu, než aby mě znásilnili někde v parku...". Je tohle všechno v pořádku?