6. června 2011

Spam a Joe Job

Jestli máš založenou e-mailovou schránku, určitě ses už někdy se spamem setkal. O co vůbec jde? Čti dál a dozvíš se víc!

Spam je nevyžádaný e-mail, tzn. e-mail, o který uživatel účtu nemá zájem. Spamy nás většinou obtěžují nesmyslnými reklamními zprávami a zahlcují naši e-mailovou schránku. Jde o e-mail, který je posílán velkému počtu lidí.

Spamování, česky posílání nevyžádaných zpráv nebo komentářů, zaplavilo nejen naše e-mailové schránky, diskuzní fóra, chaty, ale i sociální sítě jako je Facebook. Spameři vkládají své příspěvky jako statusy, zprávy na chatu nebo komentáře (více obrázek).
Foto: Facebook.com
Foto: Slovniky.lingea.cz
Slovo SPAM bylo jménem amerických konzerv lančmítu (obrázek), který byl velmi rozšířen po 2. světové válce. Díky britskému seriálu Monty Pythonův létající cirkus se název této pochutiny vžil pro nevyžádanou informaci nebo zprávu. Označení zůstalo zachováno i po rozšíření internetu. Pro opak spamu se v angličtině používá slovo ham (v angličtině šunka). Když klikneš na obrázek vpravo, můžeš se o původu slova spam přesvědčit.

Foto: Blog.superfeedr.com
V roce 2004 byly až dvě třetiny všech poslaných e-mailů spamy. Spameři si e-mailové adresy nijak nevybírají, ale posílají e-maily na kteroukoliv adresu, kterou najdou. Nevybírají si ani cílovou skupinu. Reklamní zprávy propagující krémy na hebkou pleť posílají i mužům, dětem, na adresy úřadů atd. Zkoušel jsi někdy na spam odpovědět? Adresa odesílatele bývá většinou falešná a nikdo by ti  na tvoje dotazy reakci neposlal. 


Anglický název Joe Job označuje čin, kdy autor spamu předělá hlavičku e-mailu a napíše do ní nepravdivé informace. Odesílatel spamu tím tak uživatele poškozuje. Oběť je brzy zasypána naštvanými e-maily od lidí, kterým spam přišel do schránky.

E-mailové schránky jsou opatřeny filtrem spamů. Tyto filtry však nejsou stoprocentně spolehlivé a občas do složky Spam zařadí očekávanou nebo žádanou poštu. Počítačovým expertům se ale podařilo vytvořit filtry, které vyhledávají "ham slova". Uživatel může nastavit, která slova jsou pro něj "ham". Zprávy obsahující tato slova jsou pak od spamů odděleny a neměly by se do složky Spam nikdy dostat.

Příklad českého spamu vidíš na obrázku dole.
Foto: www.sborez.cz
Spam můžeš jednoduše zaměnit s hoaxem. Jak se tyto dva druhy nevyžádaných zpráv liší?

Hoax je nevyžádaná zpráva poplašného charakteru: může obsahovat žádost o pomoc, překvapivé informace, konspirační teorie (neskutečné, nemožné) nebo zábavné obrázky a fotomontáže. Jeho typickým znakem je výzva, aby dotyčný uživatel poslal (např. pod záminkou varování, informovanosti...) tuto zprávu svým přátelům. Více informací najdeš v našem článku Hoax? O co se jedná?.

Spam je také nevyžádaná zpráva, kterou ale odesílatel šíří, aby příjemce informoval. Odesílatel nepožaduje, aby příjemce zprávu dále šířil.

Se spamem je často zaměňován newsletters. Newsletters je e-mail, který uživatele informuje o novinkách na určitém serveru, kde se uživatel k odběru novinek zaregistroval a sám svou e-mailovou adresu vložil!

Aby ses spamů vyvaroval, nezveřejňuj nikde zbytečně svou e-mailovou adresu.