27. června 2011

Smajlíci

Smajlíky používá dnes snad každý, kdo píše něco na mobilu nebo počítači. Znáš už všechny?
Foto: Novyradov.cz

Smajlík, anglicky emotikona, jsou různá znaménka nebo znaky za sebou, která nám připomínají výraz v obličeji. Grafické vyjádření pocitů, emocí a nálad se používá zejména na chatech, diskuzích, fórech, ale i třeba v e-mailech, které si posíláš s kamarády.

Proč jsou ale emotikony neboli smajlíci tak používaní? Důležití jsou zejména při psaní dvojsmyslů (informací, které mohou mít dva významy). Lidé jsou zvyklí při poslechu informací vidět výraz člověka a slyšet tón jeho hlasu, které nám pomáhají k pochopení sdělovaných informací. Smajlíci tak zjednodušují počítačovou komunikaci a brání různým nedorozuměním.

Koukneme se, jaké pocity můžeme jednoduše pomocí smajlíků vyjádřit. V následujícím seznamu můžeme znak - pro nos vynechat a smajlík znamená pořád to stejné, např. :-) je stejné jako :).

Základní smajlíci
:-)
jsme šťastní, máme dobrou náladu, něco se nám líbí
:-D
hlasitě se něčemu smějeme, něco nám připadá vtipné
XD
hodně hlasitý smích
;-)
mrknutí
:-P
vyplazený jazyk
:-(
jsme nešťastní, smutní, něco se nám nelíbí
:-/
nespokojenost, protest
:'-(
pláč
:-O
údiv, zděšení, jsme překvapení
:-|
nic neříkající výraz
O:-)
andílek
>:-)
čertík
:-X
to jsem radši neměl říkat
:-*
poslání polibku
:-!
"zvracení", něco se nám hodně nelíbí

V tomto seznamu vidíš ty základní smajlíky, kterým by měl správný internetový surfař rozumět. Občas se ti může stát, že aplikace, kterou používáš nezobrazí klávesovou zkratku jako obrázek obličeje. 

Každá aplikace může mít seznam zkratek trochu jiný. Určitě ho ale jednoduše najdeš na internetu. Některé aplikace mají dokonce animované smajlíky, tzn. že se melou a mění své pohyby. 

Vzhledem k tomu, že skoro všichni máme profil na Facebooku, měli bychom rozhodně vědět, jak napsat smajlíky v chatu. V následujícím seznamu jsou ti základní.
Foto: Tereza a Monika
A jaké smajlíky používáš ty?:)