2. června 2011

Jak nahlásit nebezpečný obsah?

Chceš zabránit šíření závadného nebo nezákonného obsahu (článků, fotek, videí atd.) po internetu? Nahlas ho!

Pokud se na internetu setkáš s něčím, co by tam podle tvého názoru rozhodně nemělo být, můžeš nebezpečný, závadný nebo nezákonný obsah nahlásit!

Taková možnost existuje i na sociální síti Facebook. Neboj se a zmáčkni tlačítko! U různých příspěvků se objevuje možnost Nahlásit, např. Nahlásit tuto fotku. Po kliknutí musíš většinou ještě vyplnit určitý formulář, který tvé hlášení dokumentuje.
Foto: Facebook.com
Foto: Horka-linka.saferinternet.cz
Jak ale víme, cesta hlášení přes konkrétní sociální síť je zdlouhavá, proto je lepší využít možnosti nahlásit obsah přes Horkou linku. Horká linka je centrum, které přijímá hlášení o nebezpečném nebo nezákonném obsahu. Snaží se bránit šíření dětské pornografie a prostituce, obchodu s dětmi, pedofilie, věkově nepřiměřeného obsahu atd. A jak Horká linka funguje? Tvé hlášení je zpracováno a předáno k dalšímu řešení příslušným orgánům, se kterými spolupracuje. Hlášený obsah se nevztahuje jenom na fotky, články, videa atd., ale i na zprávy na chatu, e-maily nebo komunikaci přes ICQ. 

Formulář lze vyplnit jednoduše ve třech krocích. Nejprve musíš nahlásit, o jaký druh obsahu se jedná. Výběr je možný z nabídky. 
Foto: Horka-linka.saferinternet.cz
V dalším kroku je třeba označit, kde jsi nebezpečný obsah našel. 
Foto: Horka-linka.saferinternet.cz
V poslední fázi musíš podat přesné hlášení o problému: uvést předmět a popsat problém. Velice důležité je také napsat datum a čas hlášení. Je dobré k hlášení navíc přiložit důkazy, např. soubor s textem e-mailu. Nejlepším důkazem je PrintScreen.
Foto: Horka-linka.saferinternet.cz
PrintScreenem označujeme obrázek, který je přesnou fotkou momentálního stavu našeho monitoru. Zmáčknutím příslušné klávesy v nejhornější řadě klávesnice s označení PrtSc a Shiftu takový obrázek vytvoříš. Zobrazíš ho např. zmáčknutím Ctrl+C v otevřeném textovém dokumentu Microsoft Word.

Další možností nahlášení nebezpečného obsahu je tzv. Červené tlačítko. Jedná se o softwarový nástroj, pro hlášení nelegálního obsahu. Červené tlačítko se spíše specializuje na rozšiřování materiálů s dětskou prnografií atd. Hlášení pomocí Červeného tlačítka je v podstatě zjednodušené hlášení přes formulář Horké linky. Červené tlačítko si musí uživatel sám nainstalovat.

Více informací o Horké lince najdeš přímo zde.
Více informací o této problematice si můžeš také přečíst v článku Ohlaste nebezpečný obsah na internetu!.