23. června 2011

Desatero bezpečnosti na sociálních sítích

Jak se na sociálních sítích chránit? Tuto otázku si už položil snad každý. 

Národní parlament dětí a mládeže vytvořil  během svého jednání (v listopadu 2010) Desatero bezpečnosti na sociálních sítích. Zajímá tě, jaká pravidla děti formulovaly? (Tučně označené věty jsou citovány z www.participace.cz/npdm. Komentáře pod nimi jsou naším vlastním textem.)

Foto: Linka bezpečí
1. Nezveřejňovat osobní údaje.
Tento bod desatera je jasný. Nezveřejňuj zbytečně osobní údaje. Pokud chceš podrobnosti na sociální síť napsat, nastav si svůj profil tak, aby byly podrobnější informace dostupné jen přátelům ze seznamu.

2. Nesdílet fotky.
Fotky, které na internet dáš třeba z legrace, mohou někoho z tvých přátel mrzet. Příliš odhalené fotky, které budou útočníkovi lehce dostupné, mohou přilákat jeho pozornost.

3. Bezpečně se odhlašovat.
Toto pravidlo je obzvlášť důležité pro ty, kteří používají počítač, na který má přístup větší množství lidí, např. ve škole nebo v knihovně. Dej si pozor, abys své přihlašovací údaje omylem neuložil do prohlížeče nebo aby ses nezapomněl odhlásit.

4. Měnit přihlašovací údaje nebo mít bezpečnější hesla.
Správné heslo by mělo být kombinací písmen a čísel, proto si jako heslo nedávej své jméno, datum narození nebo číslo dresu. Heslo by nikdo neměl jednoduše uhodnout.
Foto: Blesk.cz

5. Nepřidávat si lidi pouze kvůli počtu.
6. Přidávat si pouze dobře známé lidi.
Předhánění se v tom, kdo má víc přátel na Facebooku není nejlepší zábava. Mezi tvými "přáteli" se může objevit někdo, kdo ti bude chtít ublížit. V reálném životě se přece taky nekamarádíš s každým, koho potkáš. Mysli na to při rozesílání žádostí o přátelství.
Foto: Bezpecny-net.estranky.cz
7. Číst si pravidla užívání.
Než začneš nějakou internetovou službu používat a zadáš své osobní a kontaktní údaje, pročti si pečlivě pravidla.

8. Rozlišovat virtuální a reálný život.
Je moderní mít profil na sociální síti, ale uvědom si, že mnohem důležitější je to, co děláš v reálném životě. Při komunikaci přes sociální sítě nevidíš, jak se ostatní tváří. Občas je těžké poznat, jestli to ještě myslí ze srandy nebo ti chtějí ublížit.
Foto: Profimedia.cz

9. Nastavovat sdílení.
Na sociální síti si můžeš nastavit, pro koho budou informace na tvém profilu viditelné. Nesdílej všechno s celým světem a zachovej si své soukromí. Stejně rychle jako se po internetu šíří dobré zprávy, šíří se i ty špatné nebo pomluvy.

10. Nebýt závislý na sociálních sítích; nespamovat.
Přehnané přispívání, zveřejňování nového statusu každou minutu může opravdu ostatní uživatele otravovat. Kamarádi by si tě taky mohli zablokovat a zprávy by se k nim tak jako tak nedostaly. Snaž se omezit svoje příspěvky, aby se ještě vůbec našel někdo, kdo je bude prohlížet.

Tato pravidla skvěle doplňuje následující video:


Pamatuj, že vše, co na internet jednou vložíš, tam zůstane a jen tak to nezmizí! V budoucnu by ti mohl dobře mířený vtip uškodit.