26. května 2011

Tomáš píše Petře... - ICQ konverzace s rozborem

V co se může zvrhnout zdánlivě nevinná konverzace přes ICQ s neznámým klukem? Přečti si následující rozbor a zamysli se, jestli není tvoje chování i na internetu stejně riskantní jako Petřino!

Petra měla založený účet na ICQ. Používala ho docela často. Protože chtěla, aby ji na něm mohl kontaktovat každý, zveřejnila svoje číslo na profilu na Facebooku a seznamce Lidé.cz. Jeden den odpoledne se jí ozval neznámý kluk, Tomáš z Brna, kterému bylo 16 let.

Kliknutím na obrázek se ti zvětší tak, aby sis mohl text lépe přečíst!
Autorkami fotek jsou Tereza Ondráčková a Monika Vlachová.

Nejprve Tomáš zjišťoval...
...jestli se má na Petru zaměřit (jestli nebydlí moc daleko).
...jestli se má Petra komu svěřit a kdo má k jejímu počítači ještě přístup (kdo by je mohl při chatování nachytat).
...co ji baví a co má ráda. Dále vzbuzuje Petřinu důvěru větou: "Naši taky děsně pruděj..."Petra se chytá v konverzaci a stěžuje si na rodiče. Sděluje o sobě velké množství informací.

Tomáš chce po Petře pod záminkou poslání fotku e-mailovou adresu, přitom by ji klidně mohl poslat přes ICQ. Reaguje na informaci o opalování a dožaduje se nějaké odhalenější fotky, např. v plavkách.

Tomáš Petře lichotí, píše jí, jak jí to sluší. Naráží na to, že s někým chodí a snaží se zjistit informace o jejích vztazích.
Petra dává Tomášovi další dva kontakty - Skype a telefonní číslo. Pokud se ukáže, že je Tomáš útočník, bude pro Petru mnohem těžší se ho zbavit, protože na ni má spoustu kontaktů.

Tomáš se zajímá, jestli má Petra webkameru. Chtěl by ji vidět, ale sám by si ji určitě nezapnul.

O dva dny později...

Tomáš Petře líčí, jak ji strašně moc miluje. Chce zjistit, kde přesně Petra v Brně bydlí a navrhuje jí, že na ni počká po škole. Petře se tento návrh moc nezdá a tak raději ukončuje konverzaci.


O týden později...

Tomáš stále naráží na rodiče a dospělé celkově (věty typu:  "Akorát ti přidaj domácí vězení, všichni jsou stejní."). 
Přesvědčuje Petru, aby nikomu o tom, že si s ním píše neříkala ("Nic nikomu neříkej, budou na tebe ještě horší."). 
Vysvětluje jí, že on je ten jediný, kdo jí rozumí ("Já tě chápu, mně se můžeš se vším svěřit.").

Zde se projevuje určitá citová závislost Petry na Tomášovi: "Aspoň, že ty mi rozumíš, že se se mnou bavíš...".

Petra se stále vymlouvá, ale...

...Tomášovi dochází trpělivost. Zjistil už dostatek informací, aby mohl začít Petru vydírat a přesvědčovat k osobní schůzce. Našel si ji na webu školy. Vyhrožuje, že řekne Petřině mámě, že měl s Petrou pohlavní styk...
Co by měla teď Petra udělat?
Sejít se s Tomášem, aby se rodiče raději nic nedozvěděli nebo jít za rodiči a všechno jim vysvětlit, ukázat jim historii zpráv a požádat je o pomoc?

Při komunikaci přes internet nikdy nevíme, kdo sedí na druhé straně, proto je dobré, dávat si dobrý pozor, co komu píšeme. 
Pokud se dostaneme do podobné situace jako Petra, rozhodně na schůzku nejdeme, ale svěříme se rodičům a požádáme je o pomoc!