26. května 2011

PRO RODIČE: Facebook jako fenomén 21. století

Foto: Facebook.com
Facebook je sociální síť, která momentálně hýbe světem. O jeho důležitosti se každodenně přesvědčují masy lidí, proto je třeba o Facebooku alespoň něco málo vědět a jeho existenci neignorovat. Fakt, že jsou na něm zaregistrovány miliony uživatelů, už svým negativním postojem a odporem nezměníte, tudíž je dobré osvojit si alespoň základní funkce.

Foto: Perfrey.superapple.cz
Facebook je celosvětově nejoblíbenější a nejrozšířenější sociální síť, která umožňuje svým uživatelům umisťovat na internet bezplatně vlastní obsah - fotky, videa, statusy, odkazy atd. Webem s podobnou možností je např. YouTube.com (sdílení videí), v ČR byl také velice populární server Lidé.cz, ale s nástupem Facebooku se dostal do jeho stínu.

Facebook začínal jako interní web, který sloužil studentům Harvardské univerzity. Jeho zakladatelem je Mark Zuckerberg, který na něm pracoval od roku 2004 se svými kolegy a přáteli z Harvardské univerzity. V roce 2006 byl Facebook zpřístupněn široké veřejnosti. V České republice zaznamenal Facebook největší boom v roce 2009. 

K 26. květnu 2011 je na Facebooku zaregistrováno 687 milionů lidí po celém světě. Největší facebookovou komunitu tvoří občané USA, kterých je na Facebooku zaregistrováno 155 milionů. V ČR využívají Facebook k 26. květnu 2011 3,3 miliony uživatelů. Téměř polovinu tvoří mladí lidé od 14 do 24 let. 
Údaje byly převzaty z www.checkfacebook.com. Podrobné informace o počtu uživatelů najdete také na stránkách Českého statistického úřadu nebo po kliknutí na mapě na Českou republiku na serveru www.checkfacebook.com.

Věkové složení českých uživatelů Facebooku k 26. květnu 2011.
Foto: www.checkfacebook.com
Jaké služby Facebook svým uživatelům nabízí?
Předně je to možnost založení uživatelského účtu, kde můžeme zveřejňovat statusy, fotky, sdílet internetové odkazy, posílat si dárky nebo zprávy, hrát hry, chatovat, lajkovat (klikat na tlačítko Líbí se mi a vyjádřit tak svoje sympatie), přidávat vlastní texty, slučovat se do různých skupin, vytvářet fanouškovské stránky, založit si facebookovskou e-mailovou schránku atd. 

Množství aplikací a možnost být v kontaktu s celým světem činí Facebook jedinečným. Další nespornou výhodou je, že za základní balíček služeb nemusíme nic platit. Celý svět nemusí být nadšeným zastáncem a uživatelem Facebooku, ale je jisté, že bychom měli všichni mít alespoň základní povědomí o tom, co to Facebook je. 

Nesporným faktem je, že s veškerými možnostmi, které Facebook nabízí, se pojí obrovská rizika. Opatrné zacházení je základem. Velké množství informací, které zadáváme při registraci, stačí k přesní identifikaci každého z nás. Pokud není náš účet správně ošetřen, dostane se k našim informacím, fotkám atd. každý. Sociální sítě ale nabízí možnost upravovat nastavení účtu tak, že se různý obsah, který se světem sdílíme, zobrazí různým lidem. O tom více v článku Zabezpeč si svůj účet na Facebooku!.

Nesmíme zapomenout, že my si sice můžeme najít cokoliv o komkoliv, ale to stejné platí z druhé strany. Jsou známy případy, kdy nevhodný internetový obsah objevený zaměstnavatel velice znepříjemnil postavení zaměstnance nebo způsobil ztrátu dané pozice.

Foto: Tn.nova.cz
Uživatelům Facebooku nesmí být méně než 13 let. Je známo, že v ČR je až 55 000 uživatelů Facebooku mladších 13 let. Děti sice zadají pozměněný věk při registraci, protože by se jinak ani zaregistrovat nemohly, ale v některé hře třeba zveřejní svůj pravý věk, tudíž je jasné, že jsou mladší a Facebook by používat neměly. Tohle platí samozřejmě i z druhé strany. Dospělí, kteří chtějí navázat kontakty s malými dětmi uvádějí zkreslený věk a pozměňují svou identitu.

RADA NA ZÁVĚR: Má tedy smysl dětem Facebook zakazovat?
Na tuto otázku je velice těžká odpověď a rozhodně není jednoznačná. Vy, rodiče, máze za dítě zodpovědnost, proto záleží na Vašem vlastním zvážení, jak se k tomuto novému fenoménu postavíte. Vše má svá pro i proti. Pokud budete dětem přístup na Facebook blokovat, jejich touha dostat se tam bude o to větší. Na druhou stranu uživatelé mladší věku 13 let mají na Facebook vstup zakázán, proto není správné dětem profil zakládat, protože tím porušujeme pravidla registrace a měníme záměrným zkreslením věku manipuluje s identitou dítěte. Ze všeho nejdůležitější však je s dítětem o tomto problému mluvit a rozhodně se nestavět k internetu a Facebooku zády!

Jak jste se s tímto problémem vyrovnali Vy? Napište nám na prevencekybersikany@gmail.com!

Více informací se můžete dozvědět také zde:

Zdroj: výukový materiál ze serveru www.bezpecne-online.cz z názvem
Okruh 4: Jak se prezentujeme na internetu: 4.3 Soukromí na síti: Facebook, Lidé.cz & spol.