8. května 2011

Happy Slapping


Happy Slapping je další z projevů kyberšikany. Jde o agresivní chování, kdy si agresor vybere náhodnou oběť a fyzicky ji napadne. Celý útok je natočen nebo vyfocen a záznamy jsou následně umístěny na internetu, kde je může vidět téměř každý.

V médiích se již objevily zprávy o jednotlivých útocích, které často skončily tragicky. Krátké zprávy o těchto útocích si můžete přečíst níže.

Případy zveřejněné médii
(Upraveno z Cms.e-bezpeci.cz)

Dva dospívající mladíci napadli 17 letou studentku Kerry Sevillovou. Jeden z nich ji střelil do nohy vzduchovkou, zatímco druhý celý čin nahrával na svůj mobil. Video bylo následně umístěno na internet.

Policie zatkla tři 14 leté chlapce, kteří byli podezřelí ze znásilnění 11 leté dívky. Vedení školy bylo na tento čin upozorněno poté, co jeden ze školních zaměstnanců našel záznam tohoto činu na mobilu jednoho ze studentů.

15letá dívka Chelsea O’Mahoneyová a spoluobžalovaní Reece Saergant, 21 let, Darren Case, 18 let, a David Blenman, 17 let, byli shledáni vinnými z neúmyslného zabití Davida Morleyho. Dle hlášení O‘Mahoneyová udělala dokument o tom, jak parta jejích kamarádů ukopala Davida k smrti.

Policie zahájila vyšetřování ve věci DVD, které mimo jiné obsahovalo záznam, kdy pár dospívajících mladíků pohlavně zneužilo jednu dívku a poté jí zapálilo vlasy. Kopie nahrávky byly údajně prodány.

Osm mladíků chtělo napadnou jednatřicetiletého muže. Nakonec se ukázalo, že onen muž je amatérský boxer. Dva mladíci byli jejich zamýšlenou obětí odvezeno do nemocnice a 4 byli zatčeni za rvačku.

Anthony Anderson, 27 let, močil na umírající ženu, zatímco jeho kamarád vše natáčel na mobilní telefon. Celou dobu přitom řval: „Toto je materiál pro YouTube!“

Dospívající dívka skočila ze svého podkrovního okna, zatímco se snažila utéct před dívčím gangem, který na ni chtěl použít happy slapping.

Videa s touto tematikou jsou ke shlédnutí i na serveru YouTube.com. Níže jsou uvedené odkazy na vybraná videa.V následujících videích jsou násilné scény.
Krátký film natočený za účelem varování před tímto problémem:
Reálný útok happy slapperů, při kterém přišla oběť o život (k útoku došlo ve Velké Británii):
Komentovaná reportáž Richarda Grannona o happy slappingu ve Velké Británii: