5. května 2011

Další případy související s kyberšikanou

V médiích se čím dál častěji objevují příběhy lidí, kteří se setkali s kyberšikanou či jejími projevy, nebo měli při užívání internetu nebo mobilu jiný nepříjemný problém. Podívejme se na ty, které novináři představili nedávno.

Brave battle: Justine Williams beat cancer when she was just 11, but then faced a new ordeal when her best friend began cyberbullying her
Foto: Boston.cbslocal.com
Justine překonala v jedenácti letech rakovinu. Po této těžké nemoci, kdy přišla o nohu, byla ale vystavena dalším problémům. Tím se stal člověk, který jí posílal desítky odporných a výhružných SMS a obtěžoval ji i otravnými telefonáty. Dívka odmítala chodit do školy. Rodiče měli strach, že se u ní znovu projevuje krutá nemoc. Dívka se svěřila rodičům a ti problém kyberšikany ohlásili na policii. Vyšetřovatelé odhalili, že člověk, který Justine obtěžoval, využíval k odesílání zpráv webové formuláře pro odesílání SMS z internetu zdarma. Nakonec se ukázalo, že útočníkem byla Justinina nejlepší kamarádka, která Justininy reakce na poslané SMS pozorovala při hovorech přes Skype. Útočnice byla potrestána několika hodinami obecně prospěšných prací a byly jí nařízeny pravidelné návštěvy poradny. Rodiče oběti nebyly s trestem spokojeni.


Další případ se týká spíše klasické školní šikany.

image
Foto: Facebook
Haylee a Paige byly nejlepší kamarádky. Obě trpěly nadváhou a byly vystaveny šikaně dětí ze školy. Bály se jíst na veřejnosti, proto hledaly úkryt v ústraní. Nedokázaly však těmto problémům dál čelit a rozhodly se svůj problém radikálně řešit. Když rodiče Paige odjeli na 10 dní na dovolenou na Hawai, bydlela Paige u Haylee. Během pobytu u Haylee ukončily společně své životy. Těla mrtvých dívek našla matka Haylee ráno, když je šla zkontrolovat.


Dvaačtyřicetiletá žena oznámila na sociální síti Facebook, že spolykala všechny své prášky a za pár hodin bude mrtvá. Přes sociální síť se přátelila s více než tisíci lidmi. Její status byl okomentován několika lidmi, kteří byli online. Označili ji za lhářku, jiní chtěli vědět místo, kde se nachází, a její telefonní číslo, jiní napsali, že je to její volba. Ti, kteří žili v blízkosti a status si přečetli, se jí však nevydali na pomoc. O 17 hodin později se do bytu ženy vydala policie, kterou zkontaktovala matka mrtvé, která se tam nemohla vydat sama. Žena byla nalezena mrtvá.

Zdroj: Novinky.cz