14. května 2011

8 pravidel, jak předejít kyberšikaně

Podle jakých pravidel by ses měl řídit, aby ses s kyberšikanou pokud možno nikdy nesetkal/a? Přečti si náš článek a dozvíš se víc.

Při používání internetu nebo mobilního telefonu na nás číhá mnoho nebezpečí. Ty se jim však můžeš lehce vyhnout, pokud  budeš dodržovat následující pravidla:
  • Zvol si správné heslo.
Správné heslo je základem každého uživatele. Na internetu si zakládáme různé účty a ke každému vymýšlíme heslo. Hesla by se totiž neměla u našich účtů opakovat. Měla by to být náhodná kombinace písmen a čísel, která je tajná a těžko uhodnutelná. Rozhodně bychom si neměli dávat jako heslo např. své křestní jméno.
Foto: Tereza a Monika
Další rady, jak vytvořit správné heslo najdeš v našem článku - zde.
  • Zabezpeč si svoje účty.
Na sociálních sítích, jako je např. Facebook, o sobě zveřejňujeme spoustu osobních informací. Některé informaci by ale rozhodně neměly být přístupné cizím lidem, proto je důležité, abychom měli svůj účet dobře zabezpečený.
Návod, jak si účet na Facebooku zabezpečit, najdete v zde.
  • Nesděluj o sobě příliš mnoho konkrétních informací.
Když chatuješ nebo hledáš kamarády na sociální síti, musíš si uvědomit, že nikdy nevíš, kdo je na druhé straně. Na fotkách, které ti pošle, nemusí být jeho pravá tvář. Informace, které ti píše, mohou být vymyšlené. Podle informací, které cizímu člověku sdělíš, si tě může najít nebo tě s nimi dokonce vydírat.
Tím, že na svém profilu zveřejníš mnoho osobních informací, jako je třeba telefonní číslo, adresa domů atd., jen upoutáš útočníkovu pozornost. Nebude muset nic zjišťovat, protože si to všechno jednoduše přečte v profilu.
  • Nereaguj na podezřelé vzkazy a zprávy.
Foto: Tereza a Monika
Nikdy nevíš, jaké jsou úmysly uživatele sedícího na druhé straně. Nenech se jím přesvědčit, abys dělal věci, které by tě samotného nenapadly.
  • Seznam se s pravidly diskuze nebo chatu, který používáš.
V pravidlech se dočteš mimo jiné, které příspěvky mohou být správcem smazány nebo jak máš nebezpečný příspěvek nahlásit správci.
  • Cti ostatní uživatele.
Nevyužívej internetové anonymity k ponižování ostatních uživatelů.
  • Dobře si rozmysli, co komu píšeš.
Něco, co ty chápeš jako legrácku nebo vtip, může druhý pochopit jako urážku nebo ponížení. Uvědom si, kolik lidí si příspěvek, který zveřejníš přečte a kolik lidí se tak bude na účet ponížené osoby bavit. 
  • Pokud jsi na internetu narazil/a na něco zvláštního, rozhodně se s tím svěř.
Pokud se při používání internetu setkáš s nějakou stránkou, vzkazem, článkem, obrázkem nebo videem, které ti připadá zvláštní, je ti nepříjemné nebo ti dokonce nahání strach, neváhej se svěřit svým rodičům nebo učiteli. Nenechávej si problém pro sebe. Rodiče nemusí poznat, že se trápíš zrovna kvůli něčemu, cos viděl na počítači. Pokud jim to řekneš, rozhodně ti pomůžou problém řešit.

Možná tě napadají další pravidla, která bychom měli na internetu dodržovat.
Napiš je do komentářů a my je k článku přidáme nebo nám svůj nápad pošli na e-mailovou adresu prevencekybersikana@gmail.com.