7. ledna 2011

Nejznámější případy kyberšikany

 Kickboxer
Foto: Suicide.org
Patrik, třináctiletý chlapec, měl problémy se spolužáky ve škole. Parta borců si ho vyhlídne jako svoji oběť, na které si po vyučování dobíjí sebevědomí. Patrik se svěří rodičům. Protože dochází k nezájmu ze strany školy případ řešit, přihlásí ho otec na hodiny kickboxu. Když se jednou zase partička sejde před školou, nenechá se Patrik zahanbit a pěkně jim naloží. Chlapci, ale jeho vzchopení neunesou a chystají odvetu.
 Patrik nemá moc přátel, a tak tráví hodně času na internetu, který se mu stane osudným. Seznámí se s dívkou, která chodí na stejnou školu. Do dívky se zamiluje, píše jí stále více intimních informací o sobě. Zřejmě by ho nikdy nenapadlo, že dívka je pouze volavka ukřivděné party kluků, kteří neváhají všechny informace zveřejnit na školním webu. Celá škola se neuvěřitelně baví, ale Patrik neví jak dál. Oběsí se doma v koupelně.
Týden po pohřbu najde jeho otec v počítači celou komunikaci, všechny vzkazy a historii zpráv, které mu spolužáci poslali. V den sebevraždy chlapec píše spolužákům o tom, co hodlá udělat. Jaká je jejich odpověď? „Jen běž! Už se těším, až si to přečtu v zítřejších novinách!“

Fingované znásilnění

Anna navštěvovala gymnázium. Její  spolužáky napadl opravdu skvělý nápad, jak si „zpříjemnit“ přestávku. Čtyři kluci obstoupí dívku a začnou jí šahat na prsa. Jeden ji chytí za ruce a ostatní ji plácají po zadku. Chlapci jí kroutí rukama. Když se bolestí předkloní, začne se jiný z hochů otírat o její hýždě. Chvilku nato ji chytne další chlapec za krk a strčí jí hlavu do svého rozkroku. Anny se jim vytrhne. Kluci jí však nedají pokoj. Když se schová pod lavici, vytáhnou ji a položí na katedru. Další z „hrdinů“ ji sundá kalhotky. Situaci sleduje celá třída. Aby toho nebylo málo, sáhne jí chlapec mezi nohy. Poslední z chlapců nahraje celý incident na telefon.
 Chlapci se ale s takovým ponížením dívky nespokojí. Když přijde Anny domů, koluje nahrávka na internetu. Druhý den, najde matka Anny v dětském pokoji oběšenou na švihadle.
Vedení školy nijak agresory nepotrestalo. Rodiče gaunerů se domnívají, že o nic nejde, pouze o dětskou hru, kterou vzala dívka moc vážně. Soud umístí výtržníky do nápravných ústavů pro mladistvé. Při vyšetřování také vyšlo najevo, že jedním z agresorů byl Annin bratranec.

Fantastický přítel
Foto: Foxnews.com
Třináctiletá dívka měla od malička komplexy ze svého vzhledu. Její matka ji přihlásila na katolickou školu, kde se nosí uniformu a problémy se vzhledem se tu neřeší. Dívka tráví hodně času na internetu. Obzvlášť na sociální síti MySpace, kde se seznámí s šestnáctiletým klukem. Je šťastná, že si našla přítele. Vše se ale změní. Chlapec jí začne psát zprávy plné urážek. Dívka pláče ve svém pokoji. Matka si jejího stavu všimne a zakáže jí si s chlapcem psát.
17. října dostane dívka od chlapce zprávu: „Svět by byl bez tebe daleko lepší!“. Dívka se ještě toho dne oběsí. Rodiče se navíc po její smrti dozví, že údajným šestnáctiletým chlapcem byla padesátiletá  matka dívčiny bývalé kamarádky. Chtěla se dívce pomstít za to, že už s její dcerou nekamarádí. Byla za svůj čin odsouzena. 

Škola šikaně nedokázala zabránit

Patnáctiletá dcera irských imigrantů, spáchala v lednu 2010 sebevraždu. I když její rodina školu o jejích problémech s šikanou informovala, stala se Phoebe terčem útoků svých vrstevníků. Násilí se stupňovalo, Phoebe to psychicky nevydržela a oběsila se.

Zbytečná smrt mladého muzikanta
Osmnáctiletý student konzervatoře spáchal sebevraždu skokem z mostu. Jeho spolužáci zveřejnili na internetu video, které tajně natočili. O co šlo? Chlapec byl homosexuál. Video bylo natočeno při jeho styku s jiným mužem.

Zničil jí život

Petr H. si vyhlédl v práci na Ruzyňském letišti svou kolegyni, která ale jeho zájem neopětovala. Začal ji pronásledovat e-maily, SMS, dokonce ji i špehoval a fyzicky napadl. Za tyto činy byl odsouzen ke 250 hodinám veřejně prospěšných prací. Trest neplnil, proto mu byl zpřísněn na 125 dnů vězení. Nástup trestu si agresor odložil kvůli svému špatnému psychickému stavu. Slečna upozornila na jeho činy policii. Marně. Petr H. ji ubil před jejím domem větví. Za to byl odsouzen na 15 let.