12. prosince 2010

Nepodceňujte prevenci kyberšikany!


Úvodní video k preventivnímu programu o kyberšikaně.

Kyberšikana? O nic nejde? Děti chodí na internet, občas něco napíšou někomu cizímu, ale v zásadě se nic neděje. Je to pravda?

      Čísla mluví jasně. Mladí lidé tráví stále více času u počítače - více než 2 hodiny denně. Opravdu dnešní doba vyžaduje, aby naše děti dělaly na počítači úplně všechno, nebo je to jen výmluva, která omlouvá proflákané odpoledne?

      Téměř každé dítě má v dnešní době profil na nějaké internetové stránce. To znamená, že se přihlašuje do určité sítě pod svým přihlašovacím jménem a heslem a uveřejňuje informace, které jsou dostupné ostatním uživatelům. Může to být jméno a příjmení, věk, ale i adresa bydliště, popř. školy nebo dokonce i telefonní číslo. Na některých sítích je možné sdílet s ostatními i fotografie nebo videa. Taková síť, kde je na tisíce profilů, může být rájem pro agresora, který si na internetu vybírá svoji oběť. Profil dítěte mu poskytne dostatek informací, které může využít k další komunikaci, a proto je velice důležité seznámit našeho potomka s tím, jak je možné informace o sobě "uzamknout" před ostatními.

      Najde však pouze o profily dětí, které mohou být díky množství informací lehce zneužity. V různých diskuzích nebo "místnostech" na chatu není také zrovna bezpečno. Nikdy nevíme, kdo se skrývá pod nickem u druhého počítače, proto je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, pokud naše dítě takové stránky navštěvuje. Agresorovi stačí pár minut na to, aby od sdílné třináctileté puberťačky zjistil nejdůležitější informace. A mohli bychom pokračovat dalšími a dalšími příklady, jak se agresor k oběti dostane...

      K čemu mu ale ty informace budou? Člověk, který brouzdá po internetu a shromažďuje informace od dětí, může mít různé záměry.

      Agresor oběť vydírá. Agresor oběť dlouhodobější komunikací izoluje od okolí, donutí k osobnímu setkání. Agresor může být psychický narušený člověk, který svým chováním pouze ubližuje ostatním. Agresor se mstí rodičům oběti nebo i oběti samotné.
  
O tom, že internet může být nebezpečný, se přesvědčilo už mnoho dětí. Nedopusťte, aby mezi nimi bylo i to Vaše! Nepodceňujte rizika kyberšikany!