8. listopadu 2010

Natáčení videí a jejich zveřejnění např. na sociální síti Facebook

Mobilní telefon s fotoaparátem nebo kamerou má dnes většina dětí. Natáčejí si různé situace, které pak zveřejňují na internetu, na Facebooku, YouTube nebo třeba na Spolužácích. Občas se mezi takovými videi nebo fotkami objeví nějaká, která není příliš lichotivá pro zachycenou osobu.

Velice frustrující pro oběť je, když vidí, kolika lidem se fotka nebo video „líbí“. Tlačítko „Líbí se mi“, které je na některých sociálních sítích, má velkou váhu zvlášť v těchto případech.

Foto: Copyblog.cz

Zvláštním projevem tohoto typu kyberšikany je tzv. Happy Slapping  (náhodné fackování).
Agresor si vybere náhodnou oběť, které dá pohlavek nebo facku. Při tom je nahrán na video, které dá pak na internet. V poslední době to však není pouze pohlavek nebo facka, ale agresor na oběť zaútočí takovým způsobem, že v několika případech došlo i k úmrtí oběti.

Odkazy:
!!! Ve videích se objevují brutální napadení !!!
Krátký film natočený za účelem varování před tímto problémem:
Reálný útok Happy Slapperů, při kterém přišla oběť o život (k útoku došlo ve Velké Británii):

Ilustrační video
Děti se baví tím, že se posmívají spolužákovi, a dokonce jej fyzicky napadnou. Celá situace je o to horší, že odpoledne se video objeví na Facebooku, a tak se k němu mohou vyjádřit i ostatní spolužáci, kteří této scéně přítomni nebyli, i všichni známí oběti.
 
Často jde o případy, kdy se z klasické šikany stává kyberšikana...

Míra (15)
„Šel sem ze školy. Na lavičce seděli děcka z devítky. Ten kluk... naváží se do mě už dlouho. Přišel ke mně a hypl mě na zem. Ty holky si to všechno natočily a hodily to na FB...všichni spolužáci to teď viděli...sem všem k smíchu.“


Ilustrační video natočené ve spolupráci s Janem Vackem a Máriem Svobodou